Дизајнерска поп ап продавница на Скопската недела на дизајн//SDW kicks off with a pop up outlet

Ова ќе биде плодна дизајнерска есен, како што веќе најавив во претходните постови, а октомври ќе биде месец полн со настани. Пред есенскиот FWSK што модните дизајнери ветуваат дека ќе не воодушеви, на почетокот на месецот стартува Скопската недела на дизајн со урбаната форма на презентирање и продажба на креации Дизајнерска поп ап продавница за која […]

Read More Дизајнерска поп ап продавница на Скопската недела на дизајн//SDW kicks off with a pop up outlet

Autumn Flowers/Есенско цвеќе

Како што минуваат годините и (се надевам) созревам, сфаќам дека всушност повеќе ја сакам есента од летото за кое живеев кога бев дете и млада девојка. И токму овој преоден период ми е омилен: кога природата ги менува боите, кога уште се носат летните парчиња во комбинација со јакна, кога денот е пократок и повеќе […]

Read More Autumn Flowers/Есенско цвеќе

Half-pointed Stilettos/Полушпиц салонки

Овој преоден период од лето во есен е совршен за да ги одморите стапалата од летните сандали со вртоглаво висока потпетица или на платформа, пред да ги заробите во чизми во дождливите и снежните месеци. Трендот на полушпиц обувки се врати уште со пролетната сезона кога владееја неонските нијанси и моделите со провидни елементи, а […]

Read More Half-pointed Stilettos/Полушпиц салонки

Timeless: Actress by Kokev

… She makes me weak, she’s got me under her spell, she’s my ACTRESS Скопје завчеравечер беше магепсан од “Actress”, првиот парфем на македонски моден дизајнер, елегантната и храбра Тања Кокев. Обвиткани во свежото есенско ветре на терасата на новата зграда на МНТ, блескавите гости уживаа во гала-промоцијата на парфемот чие заштитно лице е македонската […]

Read More Timeless: Actress by Kokev

The ОМАЈГАД! Adventure

Синоќа во Concept 37 се пишуваше историјата, а се надевам, и иднината на македонскиот алтернативен дизајн, на кирилица! Омајгад! е колектив што создава „кирилица што се носи“, а креативниот ум зад него е Гоце Велески. Тој вели дека идејата за еден ваков потфат зачнала со зборовите на покојниот Иво Лауренчиќ „Додека пишувам на кирилица, постојам“, […]

Read More The ОМАЈГАД! Adventure

За времето и љубовта

остајте ме да тонам во споменот за него ако спие до мене, остајте ме да го сакам секој ден поинаку. остајте ме да најдам нови причини да го напуштам и да молам да се врати, да го сакам како јас да сум некоја друга. остајте ме да не знам што со себе, да не знам […]

Read More За времето и љубовта