Ada Gatti Collaboration #5

Tags

, , ,

ada1

Did you miss my Ada Gatti posts?

No need to fuss, I’m back with some new favorites from their amazing line. Today I’m sharing this totally feminine outfit that is just perfect for any occasion: from work, to brunch, to cocktails, to a party or a romantic scroll on a breezy summer night. The floral dress with inserted bejeweled collar is so charming and the soft cardigan is a perfect add to make it suitable for the office or to keep you cozy on a chilly summer night. You can wear this outfit with high heels as shown, or opt for flats, the choice is yours. Make sure you belt the dress, choosing a colour that matches your footwear. Isn’t it lovely?

_MND7263 _MND7308 _MND7330 _MND7331

Photo: Mirjana Nedeva

Makeup: Jovana Kocic

Дарување со Нина Симовска

Tags

, , , , , ,

Дарувањата на мојот блог со прекрасни, талентирани луѓе не престануваат. Овојпат со уметницата и дизајнерка Нина Симовска (Just Because) даруваме еден илустративен цртеж од нејзиниот нов опус “Fear is a Liar” или „Стравот лаже“ што Симовска ќе го претстави пред публиката со изложба на 2 јуни во 20 часот во кафулето „Љубов“.

Делото изработено во техника акрил и мастило е насловено “On a rainy day we go swimming out”.

11280528_10153007585847266_1060631628_n

За да учествувате во дарувањето оставете коментар под овој блог пост со ваше име и e-mail адреса и добитникот ќе го избереме со помош на random.org во петок, на 5 јуни, 2015. Не заборавајте да ставите like на нејзината фан-страница Simovska Design за да ја следите нејзината работа и секако да дојдете на изложбата во вторник.

Среќно!

First Bloggers’ Fashion Show

Tags

, , ,

D82A9109-as-Smart-Object-1

It happened. We had a fashion show!

Together with Angela Dissected and Skopje Casual I was part of the first blogger’s fashion show organized by Ramstore Mall. We were stylists for our own mini-shows with pieces from brands available at the mall. At the end of the show we received plaques for participation in the event “Fashion Saturday”. I am so grateful and humbled with this amazing experience. To see my outfits on the planning board for the show… it was just so overwhelming! Backstage really got the swag :)

20150530_180952 20150530_162138(1) 20150530_180822 20150530_180903

My outfits were minimalistic in colour, but with bold accessories. For the ladies I chose to style five types of pants/jeans for chic-elegant summer looks: shorts, culottes, palazzo pants and cuffed jeans, paired with a one-piece swimsuit and flowing tops, with models strutting on high heels. For the men outfit I chose a linen shirt and cotton pants paired with sneakers. If you are interested in the pieces I chose for the outfits and what brands I collaborated with, feel free to ask in the comments below.

D82A8996-as-Smart-Object-1  D82A8988-as-Smart-Object-1 D82A8985-as-Smart-Object-1 D82A8982-as-Smart-Object-1 D82A8976-as-Smart-Object-1 D82A8971-as-Smart-Object-1

Runway photos: Miladin Papovic Photography

Vintage Finds with Bastet Noir

Tags

, , , , , , , , , , , , ,

11157525_892646830797254_6219143201262841381_o

I am beyond excited to share this big news with you. I’ve been keeping it a secret for a few months now and I’m so happy I can finally brag about it. You know the wonderful team behind Bastet Noir and our great collaboration when I used to write their eco-fashion blog. Our new collaboration is even cooler! I was honored to receive the invitation to be their vintage finds buyer. I roamed the thrift and second-hand shops looking for the best, most unique vintage pieces with amazing and rare fabrics from the 50`s, 60`s, 70`s, 80`s and the 90`s. Bastet Noir’s team of designers and sewers then gave them new life transforming them in cool modern pieces. The story was rounded up by the talented Jovana Zuka (After Two Five) who did a great job putting the collection into a photo-story with the beautiful model Ana Ezova. We wanted to give these amazing pieces new life and I think we did a great job putting together the Vintage Finds CollectionThe vintage finds are available at Bastet Noir and at ASOS Marketplace. Let me know how you like what we did and hurry to shop your favorite look :)

11014983_891598124235458_1646366260816011712_o 11082384_892983634096907_6752162685470391931_o 11212577_891598120902125_8977796627775463875_o tumblr_nnkpyfETF71u13bi3o1_500

Превозбудена сум што ја споделувам оваа вест со вас. Ја чував тајната неколку месеци и многу сум среќна што конечно можам да се пофалам со оваа соработка. Веќе го знаете прекрасниот тим на Бастет ноар и нашата одлична соработка кога ги пишував постовите за еко мода на нивниот блог. Нашата нова соработка е уште покул! Ја имав таа чест да ме поканат да бидам нивниот винтиџ купувач. Ги пребарав сите винтиџ и second hand продавници во потрага по најдобрите, најуникатните винтиџ парчиња од прекрасни и ретки материјали од 50-тите, 60-тите, 70-тите, 80-тите и 90-тите. Тимот на дизајнери и кројачи на Бастет ноар потоа им дадоа нов живот трансформирајќи ги во кул модерни парчиња. Приказната ја заокружи фантастичната Јована Зука (After Two Five) која направи одлична фотоприказна со преубавата Ана Ежова. Сакавме да им дадеме на овие парчиња нов живот и мислам дека завршивме одлична работа во создавањето на колекцијата Vintage Finds. Парчињата се достапни на продажба на онлајн продавницата на Бастет Ноар и преку ASOS Marketplace. Кажете ми дали ви се допаѓа нашата соработка и побрзајте да си купите некое од уникатните парчиња, има само по едно од секое :)

Туторијал за пролетна шминка со Авон

Tags

, , , ,

Поканата на Авон да снимам видеотуторијал за шминкање беше голем предизвик што го прифатив со задоволство. Темата беше пролетна шминка и јас избрав да претставам вечерен пролетен изглед со смели бои. Ова беше едно ново искуство за мене низ кое научив многу и ме охрабри постојано да си поставувам предизвици во мојата работа. Снимањето беше многу забавно и се надевам дека моите совети за шминка ќе ви помогнат. Минатата недела заедно со колешките блогерки и други ентузијасти за шминка и козметика учествував на работилница за убавина и декоративна козметика во организација на Авон на која докажаните стилисти и мејкап артисти Цаци Паковска и Магдалена Медичи ги споделија своите тајни и трикови во шминкањето. По завршувањето на целодневната работилница во „Нано бар“ на која научив многу за основите на шминкањето и мали трикови што треба да ги знае секоја девојка, сите 40-тина учеснички добивме сертификати за успешно завршена обука.

_B2C2266

Магдалена Медичи покажува основи на шминка

 

„Ова е ретка можност во Македонија да се предава на работилница за млади. „Авон“ се покажа како одличен иницијатор на настани од ваков тип, фокусирани на едукација на полупрофесионални и професионални шминкери и модни блогери. Презентирав дел од светските модни трендови и техники во шминкањето кои јас ги користам, кои се дел од мојот професионален идентитет и по кои луѓето ме препознаваат“, истакна Магдалена Медичи.

_B2C2093

Би сакала да испратам специјална благодарност до Тања Рибарска која ми дозволи да употребам нејзина оригинална музика во видеото што совршено се вклопи со темата. Следете го нејзиниот профил на Фејсбук Ribarska.

 

Traveling Without Moving

Tags

, , , , ,

D82A5570

The best thing about loving a city is that you can find yourself wandering through its streets like it’s your first time and make a little traveler’s adventure. That’s what I love about Skopje. This city has been my home for 10 years now and I still find myself falling in love with it every time I take my camera and roam the streets, especially the Old Bazaar. Taking the stroll dressed up to the nines like a true Parisian traveler is a special kind of experience. This little project where I took one of Irina Tosheva’s dresses from her latest collection “Enchalon” to a walk was such an inspiring journey for me. Just me, the camera and the city. I love dressing up for Skopje, it’s the ultimate date.

D82A5522 D82A5554 D82A5560 D82A9760

Најдоброто нешто во тоа да сакаш еден град е кога ќе се најдеш како шеташ низ неговите улици како да ти е прв пат и кога ќе си направиш мала туристичка авантура. Токму затоа го сакам Скопје. Овој град е мој дом повеќе од десет години и уште се заљубувам во него секогаш кога ќе го земам фотоапаратот и ќе се изгубам низ неговите улици, особено во Старата чаршија. Шетањето дотерана како вистинска париска туристка беше навистина посебно доживување. Овој мал проект во кој прошетав еден од фустаните од новата колекција „Енхалон“ на Ирина Тошева беше патување што ме инспирираше. Само јас, фотоапаратот и градот. Обожавам да се дотерувам за Скопје, тој е најдобриот партнер за состанок.

Dress: Irina Tosheva “Enchalon” SS15//Hat: vintage//Bag: Carpisa//Booties: Local store in Prilep

Photo: Miladin Papovic Photography

Ada Gatti Collaboration #4

Tags

, , , , , ,

_MND7053

There are certain outfits that once you put them on you know you won’t be able to get out of those pieces for quite some time. This is one of those outfits. It’s beyond seasons and trends and I was able to blend in my rocker girl spirit in a sweet feminine outfit. I am crazy for this heart print shirt and I love how it fits perfectly with a faux leather jacket. And the jeans are the softest and most comfortable pair I’ve ever worn. I had most fun shooting for this post at Ada Gatti Showroom and I can’t wait to hear from you what you think about it. Ada Gatti certainly has my heart :*

_MND7036 _MND7066 _MND7074 _MND7087 _MND7124 _MND7136 _MND7141 _MND7156 _MND7160 _MND7171 _MND7185

Има некои комбинации за кои знаете дека кога ќе ги облечете нема да излезете од нив подолго време. Ова е една од тие комбинации. Не е врзана за сезони и трендови и успеав да го спојам мојот рокерски дух во еден сладок женствен изглед. Просто ја обожавам кошулава со принт со срца и одлично стои со јакна од еко кожа. А фармеркиве се најмеките и најудобните што некогаш сум ги носела. Најмногу се забавував додека ја снимавме оваа фотосесија за блогот во шоурумот на Ада Гати и одвај чекам да прочитам што мислите за оваа комбинација. Ада Гати со сигурност ми го освои срцето :*

Photo: Mirjana Nedeva

Makeup: Jovana Kocic (Dream in KHOLor)

Ada Gatti Collaboration #3

Tags

, , , , , ,

_MND7355

International Earth Day seemed like a perfect opportunity for me to share the next chapter of my collaboration with Ada Gatti. Why? Because this planet, it’s nature and all of its wonders and colours is an inspiration for me as well as this colourful brand. I love this preppy and yet joyful outfit. It has all the structural characteristics of a classic look, but put together in an ensemble full of colours. It’s the perfect spring look for the office and I can head straight to town after I freshen up my lipstick. Do you agree?

_MND7364 _MND7371 _MND7374 _MND7388

Денот на планетата Земја ми се виде како совршена прилика за да го објавам новото поглавје од соработката на мојот блог со Ада Гати. Зошто? Бидејќи оваа планета, со сите нејзини чудесни убавини и бои е инспирација за мене и за овој бренд. Ја обожавам оваа комбинација бидејќи е софистицирана, а сепак весела. Ги има сите карактеристики на класичен изглед, а е составена од живи бои. Ова е совршен пролетен изглед за во канцеларија, а од таму можам слободно да продолжам на прошетка во град откако ќе го освежам карминот. Се согласувате?

Photo: Mirjana Nedeva

Makeup: Jovana Kocic

#FWSK ss15 Day 2: Enchalon by Irina Tosheva

Tags

, , , , ,

Highlight of the second night on FWSK, and in my opinion one of the strongest collections in this edition, was Irina Tosheva and her SS15 line “Enchalon”. I already expressed my views on the line for Pixel.mk so here I am presenting the entire review translated in English for my foreign readers. Although I could talk about her show for days.

D82A4818 as Smart Object-1

Famous Macedonian designer Irina Tosheva is one of the regulars at FWSK and the audience was more than justified to anxiously await for her new line we were already intrigued about through her sneak peeks regarding the fabrics and the basic inspiration. The new spring-summer line was once again a thematically substantiated fashion story by the designer who through the powerful colour palette of the lake, the vibrant cuts and the silhouette of the eel created designs that deeply carry her creative ethos, elevated to a new, more sophisticated and elegant stage.

D82A4866 as Smart Object-1

D82A4843 as Smart Object-1

Tosheva, who knows exactly how to feel the pulse of the younger fashion audience, with “Enchalon” expanded her clientele domain. Her progressively evoluing expression was presented maturated to the next level, with dominantly feminine silhouettes in natural prints perfectly juxtaposed to sleek sleets and subtle asymmetry. Soft, sensual cotton and glowing toile satin were masterfully translated into elegant high waist pants, sexy dresses, pencil skirts and perfectly tailored jackets for the ladies, as well as two menswear looks, the only pieces for men we saw this season. The collection was aptly accessorized with shoes by “Chantel” as well as jewelry and watches by “My:time”, perfectly rounding up the story inspired by the big blue Ohrid Lake and the enchanting Struga. True to her form of presentation, Tosheva once again collaborated with Macedonian musicians and the catwalk presentation swayed to the beats of the band The John.

D82A4883 as Smart Object-1

D82A4838 as Smart Object-1

D82A4898 as Smart Object-1

“Enchalon” is a mature line that establishes Tosheva, once again, as a designer who does not shy away from experimenting and continues to present designs with masterful craft and top notch fabrics. Applause and standing ovations confirm that without doubt Tosheva will also impress the audience in Ljubljana where later this month she will present the line at Ljubljana Fashion Week as the first Macedonian designer to showcase a line at this prestigious event. Soon Pixel.mk will exclusively present the lookbook for “Enchalon” along with an an interview with Tosheva that I conducted. Teaser: It’s amazing! (Runway photos: Miladin Papovic Photography)

D82A4875 as Smart Object-1

And for my outfit for the evening, inspired by Irina’s blue story I decided to wear these baby blue vintage pants from the 80’s (I’m so happy with how they look on me now, I’ve had them for almost a year and this was only the second time I wore them) paired with a knit H&M crop sweater and my super favorite stilettos. Zoom in on the photos to see the wonderful filigree jewelry by Anechi’s Atelier.

DSC_0120[1]

DSC_5968

DSC_5971

Blogger power: Fashion and Makeup, Fabulous is Freedom and Sim’s World/Photo Samir Demishi

11116435_745081998922517_987026536136358538_n

Thank heavens she’s back: Angela Dissected/Photo FWSK

IMG_20150403_170648

#FWSK SS 15 Day 1: Observations & Rosica Mrshik’s Show

Tags

, , , , , ,

For all of you following Fashion Weekend Skopje through my front row updates on Facebook and Instagram, you already know I had a blast and you already have sneak peeks of my outfits. But, the blog is the base where I always come back and offer you in-depth opinions on the shows and present my outfits in details. This season was the 11. edition of FWSK and a second one for me as a fashion editor of Pixel.mk which this season was a media partner of the event. The event changed to a new location in the city centre and that gave it a more urban vibe and continuity of each following night. The programme was not as abundant as previous seasons and my assumptions on the subject vary between designers being either cash-striped and unable to afford two shows a year; or, that there has been a wider division between designers who take their job seriously and offer collections either at FWSK as a platform, or on an individual level, and designers who do this when the setting is right (for them). Since I am becoming more of an insider to the fashion world from season to season I will agree that times are hard, especially from a financial point, but the bigger price to pay in the broader sense would be not to be taken seriously by the industry.

1800429_744586402305410_3497128476884832033_n

Backstage at FWSK

On the same subject I would say that this also applies to fashion journalists and bloggers. There are people that I only see on certain shows, not throughout the whole event and that are pretty much absent from the scene outside FWSK. And those who do show up say very little about the current events, shows and overall situation in the field. I do understand that there are as many different styles as there are media, especially alternative-like blogging-and that everyone has their own way of channeling. In this regard I would mention the girls from Skopje Casual who relentlessly follow all events regarding fashion, creative work and modern social gatherings as well as building and maintaining a name that’s surely becoming a brand. Also I will point out Tea from Taste my black Tea who aside from having a kick ass personal style and is super talented, dedicates her blog to people who stand out from the crowd and presents the beauty in its diversity. Although this was a rather concise edition of FWSK I am glad to say that from the perspective of brave personal style and tightening of the diverse traits that this fashion world consists of, FWSK is building a stronger community from one season to the next.

Tea and photographer Vladimir Vidanovski

Tea and photographer Vladimir Vidanovski

Back to this season, the honor to open 11. FWSK was bestowed to Rosica Mrshik who presented her ss 15 line rich in patterns, colours and feminine asymmetry. The designer stayed quite true to her form, I’d say rather too true and although this line will surely satisfy the demand of her clientele I’d rather she experimented a bit more with the form and length. Her chic business vibe was present as always and that’s what I like about her designs, but I believe she’s a designer who could offer so much more. I really loved the fresh colours and the pants in this line, I found them to be very chic, with a brave length I hope to see on the streets in the following seasons.

Beautiful Monica in Rosica Mrshik SS15/Miladin Papovic Photography

Beautiful Monica in Rosica Mrshik SS15/Miladin Papovic Photography

About my outfit for the evening, of course I opted for a mix of vintage and modern. The high-waist dark green full skirt is a vintage find I am especially fond of and I paired it with a chic jacket with faux leather sleeves from Ada Gatti and my new favorite pointed stilettos with thin laces detail. For the entire FWSK I was wearing filigree jewelry by the amazingly talented Aneta D. from Anechi’s Atelier. I got so caught up in conversations all night that I don’t have one decent photo of the whole outfit and details (silly me, I should have learned that lesson long time ago :) )

11101631_744544802309570_3462534661242156811_n

With new bloggerette Natasha from Boychenn Black/Photo FWSK

DSC_0161-copy-535x357

With Kalina (Skopje Casual) and Meri (Bastet Noir)/Photo Divian Arts

20150403_201855bb

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 119 other followers