Timeless: Actress by Kokev

Фото

… She makes me weak, she’s got me under her spell, she’s my ACTRESS

Скопје завчеравечер беше магепсан од “Actress”, првиот парфем на македонски моден дизајнер, елегантната и храбра Тања Кокев. Обвиткани во свежото есенско ветре на терасата на новата зграда на МНТ, блескавите гости уживаа во гала-промоцијата на парфемот чие заштитно лице е македонската актерка Јелена Јованова. Промотивното видео за парфемот беше ексклузивно прикажано пред присутните гости: драматична, сензуална приказна за жената што мириса на “Actress” и она што таа го претставува, во режија на Александар Поповски. Настанот беше совршениот спој на модата и филмот, со прекрасни гости и шармантни хостеси со цвеќе во косите. Actress е произведен во престижната фабрика за парфеми “Perfume World Cosmetics” , а формулата е дело на Марија Аслимоска.

The dream team: Marija Aslimoska, Jelena Jovanova & Tanja Kokev
The dream team: Marija Aslimoska, Jelena Jovanova & Tanja Kokev

Основните ноти на “Actress”: ружа, цимет и цитрус се умешно споени во специфична симфонија на уникатен сензибилитет. Парфемот е достапен во продажба во Еликсир ексклузив парфимерии, Cosmo Tinex, Unique и парфимерии Schatze, како и во модното студио на Тања Кокев, АТЕЛЈЕ КОКЕВ, по цена од 3.190 денари.

Photo: Miladin Papovik for Dihmension Magazine
Photo: Miladin Papovic for Dihmension Magazine

Кокев планира плодна дизајнерска есен: веќе ја подготвува колекцијата есен/зима со која ќе се претстави на престојниот FWSK, а за која ќе користи ексклузивни материјали Валентино и Тесути Унгаро, за кои се чека одобрување по шест месеци по ригорозни контроли на квалитетот на дизајнерот. 

The Muse & The Designer
The Muse & The Designer

“… She makes me weak, she’s got me under her spell, she’s my ACTRESS”

Last night Skopje was under the spell of “Actress”, the first fragrance by a Macedonian designer, the elegant and daring Tanja Kokev. In the cool early autumn breeze on the terrace of the New MNT building, dazzling guests enjoyed the gala promotion of the fragrance whose spokes-model is Macedonian actress Jelena Jovanova. The promotional video for the fragrance was shown for the first time exclusively for the evening’s audience, a dramatic, sensual story of the woman wearing and representing “Actress” directed by Aleksandar Popovski. The event was the perfect “fashion meets film” rendezvous, with beautiful people and charming hostesses with flowers in their hair. ACTRESS was produced in the prestigious factory “Parfume World Cosmetics”, and the formula was designed by Marija Aslimoska.

Designer Robert Ivanovski (center) with friends
Designer Robert Ivanovski (center) with Fashionel.mk editors Slobodanka Markovacheva (left) and Marija Mecheva (right)

ACTRESS has the basenotes of rose, cinnamon and citrus, blended in a specific symphony of unique sensibility. The fragrance will be available for sale at “Eliksir ekskluziv”, “Cosmo Tinex”, “Unique” and “Schatze parfimerii” as well as Tanja Kokev’s studio ATELIER KOKEV for the price of 3.190 den. (69$; 50 euro).

1237697_10202013795651688_61993015_n

Kokev is planning a fruitful autumn: she’s already preparing her new fall/winter line she’ll be presenting at he following FWSK, in which she is using exclusive fabrics by Valentino and Tessuti Ungaro, for which a designer has to wait up to six months after rigorous quality controls.

With designer Elena Dodevska (StyleFiles.mk) Photo: Trajche Gabranth Sachkarski
With designer Elena Dodevska (StyleFiles.mk)
Photo: Trajche Gabranth Sachkarski
With fashion designer Irina Tosheva (Photo: Miladin Papovic)
With fashion designer Irina Tosheva (Photo: Miladin Papovic)

1236796_10202013750650563_101505660_n

I AM WEARING: Mango blazer, Bershka palazzo pants, Carpisa clutch, Trendi devojki necklace.

7 thoughts on “Timeless: Actress by Kokev

  1. Благодарам Ивана. Парфемот е повеќе од полн погодок, сигурна сум дека ќе ти се допадне, баш е романтичен, како тебе 🙂

 1. Аааа пантолоните!!! ❤
  КОлку се само најсовршени, и колку ми се допаѓа тоа што си ги комбинирала со црно и златно.
  Новава боја на коса супер ти стои, него сепак јас навивам да си ја вратив црвена ^_^

  Поздрав
  http://salvajeylibre8.wordpress.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s