DIY: Corset Top / Направи самa: Корсет

Tags

, , , , , , , ,

mn8buj-lЗнаете дека сум голем љубител на „оживување“ на стари парчиња облека. Со мали корекции може да го имате најоригиналниот фустан, кошула или здолниште, а во овој случај, со малку повеќе умешност: летен корсет. Ако не сте многу вешти во шиење, побарајте помош од професионална шивачка, сигурна сум дека ќе ве фати многу поевтино отколку да го купите нов, а и задоволството е поголемо! Една пријателка ми ја прати прво фотографијата подолу, а потоа веднаш заглавив во пребарување на DIY туторијали за да ви дадам неколку идеи. Долната облека со мали измени и детали е одлично секси парче за лето, посебно за вечерни излегувања, во комбинација со сако. Одвај чекам да пробам едно од овие и да ви го покажам резултатот. Ако сте побрзи од мене, пратете ми фотографии од вашето дело во коментари или на Фејсбук профилот на Александрина Везилка.

8ОВОЈ видео туторијал е апсолутно фантастичен!

Видете го туторијалот ТУКА

Видете го туторијалот ТУКА

Секси, посекси, најсекси, ОВА

Секси, посекси, најсекси, ОВА

 

New Rings & Old Bazaar

Tags

, , , , ,

Vintage outfit ring
 
The Old Bazaar in Skopje is my favorite place, regardless of the weather.
The smells, the sounds, the charm.
The place where I met a dear friend from Belgium and we revisited all the “crime scenes” four years later.
I took my new rings and vintage camera bag out for a walk.
Life is good.
 
Vintage outfit 2 Vintage outfit 3 Vintage outfit 4 Vintage outfit rings
 
 
 

Две Александри на маникир во Nail Bar Jasmine

Tags

, , , , , , ,

Nail-Bar-Jasmine-4

Дружбите меѓу модните блогерки се најинтересни кога заедно одиме да се разубавуваме. Со имењачката од блогот Alexandra in Wonderland уживавме во Nail Bar Jasmine во Vero Center каде паднаа и сочни модни озборувања додека девојките ни ги средуваа ноктите. За мене ноктите се важен дел од вкупниот изглед и сметам дека ако една девојка има средени веѓи, коса и нокти, изгледа прекрасно без многу да се дотерува. Плус, лакирањето ми е омилена забава со пријателките и уште еден начин за изразување на креативноста.

Nail-Bar-Jasmine-1 Nail-Bar-Jasmine-2 Nail-Bar-Jasmine-3 Nail-Bar-Jasmine-5

Овојпат решив да им ја препуштам работата на професионалци. Имам негувани нокти (и вработените во Jasmine ми ги пофалија :) ) и секогаш ги носам со најмалку средна должина, но овој период имам премногу обврски и сакав да направам маникир што ќе ми трае подолго време и ќе ми одговара на повеќе летни комбинации. Бидејќи немам потреба од надградба на нокти се одлучив за основен маникир со гел лак Magnetic во свежа црвена боја прошарана со суптилни светки и рачно нацртан дезен на два нокта со акрилни бои. Крајниот резултат е женствен, уметнички маникир што мене ме потсети на мојата омилена Фрида Кало и знам дека во следниве три-четири недели ќе имам прекрасно средени нокти во секое време. Девојките од Jasmine се супер услужливи, внимателни и креативни и топло препорачувам да поминете таму еден час со најдобрата пријателка и потоа да ги прошетате новите нокти на кафе. Посакав да не ги скратев моите пред една недела кога видов какви чуда ѝ направија на ноктите на Александра ;) Сигурна сум дека сакате да го видите и нејзиниот маникир, па посетете го нејзиниот блог ТУКА

Nail-Bar-Jasmine-6

Girls just wanna have fun...in the Nail Bar!

Girls just wanna have fun…in the Nail Bar!

Три пати УРА за #Омајгад!

Tags

, , , , ,

Si_Grmam_Sina

Веќе знаете колку ги сакам маичките Омајгад што за релативно кратко време станаа статусен симбол на креативните, ведри, откачени, слободоумни, кул млади луѓе во Скопје (и пошироко!) и омилениот one man brand што стои зад него-Гоце Велески. На мое огромно задоволство Омајгад приказната ( потсетете се тука и тука) продолжува утре, 13 јуни, на добро познатата локација за премиера и изложување кретивни идеи, Концепт 37. Од 20 часот ќе почне промоцијата на “Кирилицата што се носи 2.0″ и ќе танцуваме на задолжително одличниот музички избор на Game Over. Трите нови дизајни „Си грмам“, „Шо мајка ти?“ и логото на Омајгад повторно ја доловуваат младешката духовитост и духот на современите генерации, што ги прават Омајгад маичките вистински симбол на нашето време. Одвај чекам да си ја подновам мојата Омајгад колекција.

Три пати УРА за Омајгад и се гледаме утре :)

So_Majkati_Zolta Usta_Zelena

Во чевлите на една модна блогерка: Прв чекор

Tags

, , , , ,

in the shoes of a fashion bloggerДраги мои вљубеници во модата, пред некое време ви најавив дека ќе почнам серијал текстови под наслов „Во чевлите на една модна блогерка“ и преку него ќе опфатам теми што сметам дека инаку би ги оптовариле премногу постовите со комбинации. На ваше барање, многу скоро во оваа рубрика ќе има водич низ second hand продавници во Скопје, со мапи за локацијата, што може да најдете во секоја од нив, како да разликувате винтиџ од облека „од втора рака“, како се движат цените и секако, како да ги вметнете најдените парчиња во вашата гардероба. Вашите прашања и идеи може да ми ги праќате и понатаму во инбокс на страната Александрина Везилка на Фејсбук.

ca1ce0f6f60eff5c2d7f2250387c8ce4За денешниот текст одлучив да зборувам за чевли, да не биде само симболичен насловот на серијалот, нели? Мојата фасцинираност со чевлите, претпоставувам како кај повеќето жени, почна од првиот пат кога ги облеков високите потпетици на мајка ми во кои одвај одев, ама знаев дека жената е моќна кога ги носи. Мојата љубов кон старинската, винтиџ мода, пак исто така е поврзана со обувките, односно со еден пар црвени каубојски чизми што мајка ми ги чуваше долго време откако престана да ги носи, само бидејќи ја потсетуваа на убави времиња. Долго време чекав да пораснам и да ги облечам, да влезам во чевлите на мајка ми и да проживеам можеби и јас дел од нејзината хипи младост во 60-тите и 70-тите, да ги носам баш тие чизми иако тогашната мода беше многу поинаква. Јас само сакав да бидам поразлична и да им дадам нов живот на старите црвени каубојски чизми. Таа желба прерасна во љубов кон сè старинско, поинакво, уникатно, од друго време и ме поттикна да развијам стил по кој ќе се разликувам, но нема да отскокнувам, стил во кој ќе се чувствувам удобно и посебно, а сепак да не изгледам и да не се чувствувам чудно.

Цврсто стојам на мислењето дека изборот на обувки може да ја направи или да ја уништи комбинацијата. И мене ми е најудобно во балетанки и патики, но некои комбинации си бараат високи потпетици и тогаш избирам да носам висина на која ми е удбно. Не велам дека треба да се носат високи потпетици по секоја цена, но ако немате сила да одите на високи потпетици, тогаш не се облекувајте во комбинација што ги бара. Признавам дека и мене ми беше тешко додека да се соочам со овој факт и редовно ги враќав во плакар фустаните што сакав да ги носам тој ден, одбивајќи да ги носам со рамни обувки.

Добрата вест е што барем денес има толку голем избор на рамни чевли, балетанки, еспадрили и сандали што може да изгледате супер дотерано и на рамно, само треба да внимавате со должината и ширината на облеката, како и со материјалите. За да не се препотувате пред отворен плакар пред секое излегување, ќе споделам со вас еден трик: поделете ја облеката (фустани, здолништа, панталони, фармерки) што ќе ја носите во следната сезона на три дела: 1) она што добро стои и на рамно и на високи потпетици; 2) она што стои само на високи потпетици и 3) она што стои САМО на МНОГУ високи потпетици (оваа група речиси и да ја нема веќе во мојот плакар, од практични причини).

954816_528886273847631_119956308_nСо тек на време научив кои модели на облека визуелно ме издолжуваат и истенчуваат, или барем ги камуфлираат критичните делови. Висока сум, но имам широки колкови што значи дека секогаш ја истакнувам половината и ги разголувам нозете од колена надолу. Во зависност од должината на фустанот или здолништето: носам балетанки и рамни сандали со линија до колена или макси до земја, а  средно високи и високи потпетици за миди должина и за мини ако соберам храброст да го облечам. Знаете, оние денови кога сум полна со самодоверба, сум ги нашла совршените хулахопки или вагата ме израдувала со помала бројка :)

img_2955На оваа тема исто така чувствувам дека е важно да нагласам дека штедливоста не се исплати кога се во прашање обувките. Кај нас многу ретко се наоѓаат second hand и винтиџ обувки што се зачувани и хигиенски безбедни за носење, па така единствените парчиња што сум ги купила на овој начин биле пар црни чизми Dr Martens, оригинално британско производство, кои уште мирисаа на кожа и просто морав да ги купам; и пар балетанки преку веб страницата за продажба и размена на облека, модни додатоци и накит на старо Моја гардероба што беа сосема нови, (девојката купила погрешен број). Штедливоста не се исплати и за купување евтини обувки од кинеско производство кои не само што нема да ви траат долго, туку имаат ужасен мирис, а тоа не е убаво, уште помалку женствено. На крај ќе купите 5 лоши неквалитетни чифта, а за тие пари ќе сте купеле еден ама вреден. Значи да се повторам: не штедам кога станува збор за обувки. Покрај тоа што сакам да носам убави и различни обувки со секоја комбинација, поважно ми е да се удобни и квалитетни, особено оние на висока потпетица. Ако нозете ми се уморни или уште полошо, оштетени од неудобни обувки, тоа  ми се познава на лицето и целиот изглед паѓа во вода. Нема ништо понепривлечно од жена што се мачи во сопствените чевли, буквално и метафорично.

dsc_0919

Vintage Outfit In Cold Spring

Tags

, , , , , , , ,

Vintage outfit 3

The calendar says April, Spring. Our outfits two weeks ago said late autumn and it’s still cloudy and gloomy. But we had joy and sunshine in our hearts. A dear friend of mine who now lives in Barcelona brought her Spanish friends to see our beautiful Macedonia and we had the best time ever! These photos are taken in Matka, an artificial lake just outside the capital Skopje with the most breathtaking view you’ve ever seen. I got all dandy in my best vintage clothes in red and brown tones that contrasted the greenish surroundings. Many thanks to my darling Josipa for the photos and for a day to remember and cherish :*

besties matka Vintage outfit 1 Vintage outfit 2

Антонија Ристовска: Свеж ентузијазам и докажан квалитет за 20-годишниот јубилеј

Остава без здив: Маја Ристевска блесна на пистата

Остава без здив: Маја Ристевска блесна на пистата специјално за јубилејот на дизајнерката

Македонската дизајнерка Антонија Ристовска прослави 20 години на модната сцена со ревија за најновата колекција пролет/лето 2014 што се одржа завчеравечер на терасата на трговскиот центар Капитол. Можеби тоа не беше баш најсреќен избор на локација за еден вака монументален настан во нејзината кариера и недоследен на елегантната срж што ги карактеризира нејзините креации, но смелоста во нејзиниот израз во најновата колекција ѝ помогна на публиката да се фокусира на пистата, а не на околината. Колекцијата Art en Deco јасно водена од архитектонскиот правец арт деко покажа една нова, похрабра страна на дизајнерката која иако низ претходните колекции има докажано дека не се плаши да експериментира, за 20-годишнината покажа дух и ентузијазам на млад креативец споени со нејзиното неоспорно искуство и мајсторство во изработката. 

D82A7730

D82A7620

Архитектонските моменти беа вметнати преку рачно изработени и нашивани концентрични геометриски апликации, па дури и коцки на женствените фустани, здолништа, панталони и горни парчиња, доловувајќи ја на тој начин тродимензионалната длабочина на архитектурата врз меката женска силуета. Дизајнерката избрала да ја пренесе архитектурата преку детали, наместо преку кројот, останувајќи доследна на нејзиниот сензуален стил. Моделите со панталони уште еднаш докажаа дека Ристовска е неспоредлива кога станува збор за ова модно парче, избирајќи ги најдобрите тешки ткаенини токму за овие креации, додека некои од парчињата беа изработени од значително потенки и потранспарентни материјали што според мене го намалија впечатокот на квалитетната идеја и изработка. Неколку модели од ласерски обработен материјал со цветен мотив ја нагласија нежната романтична страна на дизајнерката без која не може да помине нејзина колекција. Брендираниот накит и копчиња со потпис на дизајнерката внесоа отменост и го симболизираа 20-годишниот квалитет на дизајнерката. Колекцијата изработена од жоржет, шифон, тенка свила, француски тул и висококвалитетен мат сатен за 3Д формите, отвори со неколку футуристички инспирирани креации во нежни пастелни бои, храбар чекор на дизајнерката што, како и самата кажа по ревијата, ја води кон новото време и нови предизвици, па постепено премина кон скулптурните eлегантни креации, меѓу кои коктел и вечерни фустани, во кои преовладуваше белата боја, но и поладните тонови на маслинесто зелена, сива и црна, како и една раскошна венчаница, што несомнено изјавија: Ова е Антонија Ристовска. 

D82A7752 D82A7815

D82A7700

Со оваа колекција Ристовска заокружи еден креативен циклус со свежо навестување дека во неа има жар за уште дизајнерски предизвици, потврдувајќи им на нејзините клиентки кои дојдоа да го прослават со неа овој јубилеј, зошто се верни на нејзиното дело. За мене неспоредлива во нејзиниот досегашен опус ќе остане колекцијата пролет/лето 2013 Equilibrium инспирирана од елегантната филмска дива Грејс Кели. Новата колекција е достапна во нејзиното Ателје Антонија.

ПОВЕЌЕ ФОТОГРАФИИ НА Miladin Papovik Photography НАСКОРО НА ШТИПКА

Кошула Vero Moda; Здолниште handmade; Појас vintage; Ташна Moa Baggeek

Кошула Vero Moda; Здолниште handmade; Појас vintage; Ташна Moa Baggeek

Redhead with Orange Lips

Tags

, , , , , , , , ,

DRA_2925

It’s a rather unusual post from me, but I just had to show off my new orange lips and fresh red hair. The weather today is simply awful, so I did what I always do, brighten it up with pop of colour :) I’ve been searching for the right shade of orange (which is going to be HOT this season) for me since I have darker skin tone and red hair, and I found it in Bourjois’ Velvet lipstick N. 04. It all started with an article on Sales Gossip.UK about orange lips I stumbled upon on Twitter. I started trying out different textures and shades, their durability and luster, and Bourjois was the winner. I am pretty satisfied with their products, I’ve been using their compact blushers for years. Also in the Velvet palette is N. 06, a bright, rich fuchsia I think I will also be rocking this season. Tonight I’ll be enjoying dinner and Preplet‘s birthday with friends from Spain, so this redhead is ready to party!

DRA_2946 DRA_2927 DRA_2937 DRA_2940

I AM WEARING:

ОМАЈГАД Gold Edition T-shirt

BOURJOIS: 123 perfect foundation (N. 54); Ombre eyeshadows (N. 08 and 13); Eye pencil Smokey (N. 84 and 62); Mascara Twist Up; Fixing Powder Flower Perfections and Rouge Edition VELVET N.04.

bourjois-rouge-edition-velvet-lipsticks

Ова е малку невообичаен пост од мене, но морав да се пофалам со моите нови портокалови усни и тазе фарбаната црвена коса. Времето денес во Скопје е просто ужасно, па решив како и обично, да го разведрам со силни бои :) Ја барав вистинската нијанса на портокалов кармин (што патем ќе биде хит оваа сезона!) за мене бидејќи имам потемен тен и црвена коса, и ја најдов во палетата  Velvet Rouge на Буржоа (Bourjois), број 04. Сè почна со еден текст на Sales Gossip.UK на кој наидов на Твитер. Почнав да пробувам разни нијанси и текстури, колку се трајни и сјајни, и карминот на Буржоа беше победникот. Прилично сум задоволна од нивните производи, ги користам нивните компактни руменила со години. Во оваа палета има и една ведра, раскошна розово-виолетова нијанса 06 што исто така планирам да ја носам оваа сезона. Вечерва ќе уживам во вечера и роденденската забава на Преплет со пријатели од Шпанија и оваа црвенокоса е подготвена за забава!

PHOTO: Dragan Perkovski

Преплет слави роденден!

Tags

, , ,

12104_431845006961015_1427874893_n

Официјално, креативното студио ПРЕПЛЕТ на Магдалена и Викторија слави една година, иако се малку поодамна влезени во нашите срца. Со роденденска забава и продажна изложба на новата колекција пролет/лето 2014 ПРЕПЛЕТ утре, на 16 април, ќе прослави една година во кафулето Concept 37 што веќе стана редовна дестинација за ултра кул креативни настани во Скопје. Иновативните роденденски покани на Магдалена и Викторија просто повикуваат на забава и одвај чекам да го отворам моето пакетче со конфети и во 20 часот да прославам заедно со нив. Веќе се подновив со еден „беџ со став“ од нивната колекција и не можам да се донарадувам на нивните дизајни и инспиративни мисли испишани на македонски јазик. Нивните дела за мене пополнија една празнина во тој поглед и поттикнаа други креативци да продолжат во таа насока, секој со своите идеи и вкусови.

Се гледаме на роденден! :)

DRA_2785 DRA_2789 DRA_2797

LOOKBOOK: All Aboard Cloud9!

Tags

, , , ,

1

“Meet your parents in the blaze of their youth. You recognize them, but they don’t recoginze you. They hand you kaleidoscope glasses. You see retro designs and intoxicating smoke in blue, yellow and purple color. Now you have the real picture. You comfortably accept the adventure of living in a different youth. So, they really knew how to party. Dress yourself in the rhythm and colors of the nature and allow your senses to accept the challenge. This collection takes you on a journey in a forgotten wardrobe. Here you will find colorful cotton fabrics, liveliness that defies, smell of nostalgia and an old well known melody. And you know how to bring them back to life through a modern pulse.”

3

You already know I love her work and she always gives me a reason more as to why I do. Irina Tosheva, the designer of youth, made just about perfect lookbook for her new SS 2014 collection Cloud9, and showed yet another facet of her creative spirit. That’s what I love most about her, she knows how to engage her audience and offer a whole package for what she does. The lookbook tells the story behind her new line: the nostalgia for the time of her (and my!) parents’ youth, wrapped in colours, sunshine and amazing retro elements, seen through her kaleidoscopic sunglasses. Don’t you just wish you put on some bold prints and lay on a blanket in the wild all day listening to Led Zeppelin? I do!

11

See MORE photos HERE

The collection is available for international sale at eco-fashion online shop Bastet Noir

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 107 other followers