Модните блогери за Кариера плус и Модел ТВ

Минатата година ја заокружив на најкреативен можен начин: дружба со колешките модни блогерки во соработка со центарот за креативни курсеви Кариера плус и Модел ТВ. Девојките од модните блогови Fashion Lab DNA,Aesthethics Illustrated, Miss Urban Vibes, Shy but secretly fabulous и Fabulous is freedom на свој начин ги стилизираа креациите на дизајнерките Ирина Тошева и Лидија Живковиќ за фотосесијата […]

Read More Модните блогери за Кариера плус и Модел ТВ

Tanja Kokev f/w 2013-14: Designed to impress

Таа знае што сака жената. Нејзините креации дишат во духот на сензуалноста. Нејзиниот моден импресионизам воодушевува. Таа е Тања Кокев. Уште кога ја добив поканата илустрирана со сликата „Појадок на трева“ на Едуар Мане на која разголената девојка е „облечена“ во раскошен фустан со кој отвори фантастичната ревија, знаев дека со заслужено право нетрпеливо ја […]

Read More Tanja Kokev f/w 2013-14: Designed to impress

Дебата на Stylist.mk: Модата и медиумите @ FWSK

Во организација на новиот моден портал и асоцијација Stylist.mk синоќа во клуб-ресторанот на МКЦ се одржа дебата на тема модата и медиумите во Македонија, како и доделување на награди за најуспешните на Модниот викенд Скопје со што се заокружи ова модно случување за сезоната есен-зима 2013/14. Дебатата, како што ви најавив претходно, беше настан што со […]

Read More Дебата на Stylist.mk: Модата и медиумите @ FWSK

FWSK f/w 2013-14 My Outfit: Day 2

It was a long and exciting day that Wednesday. In the morning I attended the lecture of Martyn Roberts, a renowned fashion expert and director of Fashion Scout and Graduate Fashion Week, which was a lovely collaboration of Fashion Weekend Skopje and the British Council. It was very educative, fun and I learned a lot […]

Read More FWSK f/w 2013-14 My Outfit: Day 2

Timeless: Actress by Kokev

… She makes me weak, she’s got me under her spell, she’s my ACTRESS Скопје завчеравечер беше магепсан од “Actress”, првиот парфем на македонски моден дизајнер, елегантната и храбра Тања Кокев. Обвиткани во свежото есенско ветре на терасата на новата зграда на МНТ, блескавите гости уживаа во гала-промоцијата на парфемот чие заштитно лице е македонската […]

Read More Timeless: Actress by Kokev