FWSK f/w 2013-14 My Outfit: Day 1

Irena Mila & Aleksandrina Vezilka (Photo: Fashionel)
Irena Mila & Aleksandrina Vezilka (Photo: Fashionel)

With two runway days before we wrap up the fall-winter Fashion Weekend Skopje it’s about time I showed you what I wore at the shows. I’ve been too busy writing the reviews and I didn’t want to put just any photos of my outfits. On the first FWSK night that opened with Nikola Eftomov‘s surreal show Os Filhos de Vênus and continued with the cocky Dynasty by Boban Ilievski under his brand Chic Undercowear, I was in the charming company of photographer Irena Mila who did some of the photos from the runway for my blog. For the opening night I decided to put on the vintage denim Marc O’Polo shirt that kind of became my favorite, with a vintage gold and pearl collar pin. I paired it with a mini skirt from Stradivarius, brown embroidered tights from Penti and my favorite velvet blue Oxford shoes. The clutch is Carpisa, from the spring-summer 2013 collection. Hope you like my look and stay tuned here and on the Facebook page for more reviews, outfit snapshots and photos directly from the runway.

DSC_0161 DSC_0163 DSC_0165 DSC_0166 DSC_0167

Има уште два дена пред да го аокружиме Модниот викенд Скопје есен-зима и редно време е да ви покажам што носев на ревиите. Бев презафатена со пишување рецензии за ревиите и не сакав да ставам какви било фотографии од комбинацијата. На првата вечер од FWSK што отвори со надреалната ревија Os Filhos de Vênus на Никола Ефтимов и продолжи со дрската Династија на Бобан Илиевски под неговиот бренд Шик андеркавер, бев во друштво со шармантната фотографка Ирена Мила која направи дел од фотографиите од пистата за мојот блог. За отворањето решив да ја носам винтиџ тексас кошулата Marc O’Polo, што некако ми стана омилена, со винтиџ украс за јака од злато и бисери. Ја комбинирав до мини здолниште од Stradivarius, кафеави везени хулахопки од Penti и моите омилени оксфордки од сино кадифе. Плик-ташната е од колекцијата пролет-лето 2013 на Carpisa. Се надевам ќе ви се допадне оваа комбинација и посетувајте ги блогот и страната на Фејсбук за уште рецензии и фотографии директно од пистата.

Photo: Irena Mila

One thought on “FWSK f/w 2013-14 My Outfit: Day 1

  1. Памтам за една комбинација, со кафени сандали ми се чини, ти кажав дека е најдобра во твојата блогерска кариера и се става точка понатаму. Си го повлекувам зборот. Ова е тоа.
    Не знам ни од каде да почнам да верглам. Дали од кошулата – во поглед на материјал, нијанса или детали. Дали од мешавината на толку бои, која изгледа толку добро на мое изненадување. Да не должам додека склопам мисли како што треба – фасцинираш со овој аутфит!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s