Tags

, , , , , , , , ,

Point_2

Овој преоден период од лето во есен е совршен за да ги одморите стапалата од летните сандали со вртоглаво висока потпетица или на платформа, пред да ги заробите во чизми во дождливите и снежните месеци. Трендот на полушпиц обувки се врати уште со пролетната сезона кога владееја неонските нијанси и моделите со провидни елементи, а есента е совршена за класичниот модел на салонка. Полушпицот изгледа елегантно и не мора да носите превисоки потпетици. Одговара со панталони со ногавици припиени над глуждот, со мини и миди здолништа и фустани во А крој или pencil cut, и секако со skinny jeans. Изберете го вашиот омилен модел и ако не можете да си го дозволите оригиналот, бутиците за чевли, барем низ Скопје, се преплавени со имитации на моделот на Кристијан Лубутен по прифатливи цени до 2.000 денари. Мојот избор за оваа есен би биле полушпиц салонки во крем или бургунди нијанса, а нема да оддолеам и на класичната црна, во лакирана верзија. 

Zara

Zara

Abigail

Abigail

Aldo

Aldo

Alexander McQueen

Alexander McQueen

Christian Louboutin

Christian Louboutin

Flora

Flora

Ivanka Trump

Ivanka Trump

Manolo Blahnik

Manolo Blahnik

Ravel

Ravel

This transitional period from summer to autumn is the perfect time to give your feet a rest from the super high summer sandals and platforms before you trap them in boots in the following rainy and snowy months. The half-pointed stilettos started with the spring season when neon and transparent models ruled the streets and runway catwalks, but autumn is perfect for the classic model. Half-pointed models look elegant and you don’t need to overdo the heel height. It goes well with pants that are slimmer above the ankle, with mini and midi skirts and dresses with A-line or pencil cut, and of course, skinny jeans. Choose your favorite model and if you can’t afford the original, settle for an imitation. My choice for this fall would be cream or burgundy, but I won’t say no to the classic black lacquered model, either.

article-2405474-1B8436D3000005DC-433_634x899 Christian Louboutin Full Arms Down J. Mendel look5 Look-one