The White Skirt/Бело здолниште

Just another day in the office. Feeling really good in my vintage finds: white skirt with gold buttons, blue&white shirt, head scarf. New white flats. My colleague, a photographer, takes the camera and va va voom 🙂 The rest of the photos I snapped back home. Mondays are good. Really good. I’ve been listening to “And I’m telling You I’m not going” in this amazing version for days now. Shivers down my spine every time. Thank you for liking my Facebook page! 

Уште еден работен ден во канцеларија. Се чувствував супер во моите винтиџ богатства: бело здолниште со златни копчиња, сино-бела кошула, марама. Новите бели чевлички. Колегата, фотограф, ја зеде камерата и va va voom 🙂 Останатите фотографии ги направив дома. Понеделниците се убави. Многу убави. Ја слушам  “And I’m telling You I’m not going”  во оваа прекрасна верзија со денови. Секојпат-морници. Ви благодарам што кликате like на мојата страница на Facebook!

Photo: D. Perkovski
Photo: D. Perkovski 

011

Една од моите омилени поетеси Снежана Стојчевска: Шеќер по подот (едиција Русалки; Издание Или Или)
Една од моите омилени поетеси Снежана Стојчевска: Шеќер по подот (едиција Русалки; Издание Или Или)

6 thoughts on “The White Skirt/Бело здолниште

 1. Love love love!
  Здолништето е преслатко, мислам дека нема потреба да спомнуваме дека има висок струк. Одлично изгледа со кошулката, crisp and clean. Марамата е great touch 🙂
  И јас планирам да си купам оксфордчиња во скоро време, копнеам по нив и никако не ми текнува да си земам.

 2. И од мене љубов до оксфордките, така голема голема. Непогрешлив избор се, а конкретно за овој аутфит нема посоодвнетни чевли од нив. 🙂
  Марамата ми е баш неочкуван детаљ кој ептен ми се допаѓа како се има вклопено со останатиот дел од комбинацијата. Едноставноста и чистите линии на здолништето и кошулата е токму тоа што се бара за до израз да дојдат деталите на кои им остануваш верна.

  Мене единствено ми пречат чорапчињата. Разбирам дека може да е непријатно на босо да се носат окфсфорки, но принтот и висината не им дозволуваат на чевлите да дојдат до израз. Мислам дека ги огрубуваат. Јас би одбрала едни ниски чорапчиња за балетанки, така нема да се гледа ништо, а сепак ќе ти биде удобно. 🙂

  1. Прво, фала ти 🙂 Во право си за чорапчињата, во живо и не ми сметаа толку колку на фотографија, не се разликуваат текстурите. Истиот проблем го имам и со црните платнени патичиња. Денес пробав на босо да видам како ќе ми оди, секако изгледа далеку поубаво 🙂

 3. Shame on me што не сум искоментирала на комбинцијава порано 🙂 Ама преубава е, од здолништето особено ми се допаѓа. И, is it me или во твојот стил има доста модерни елементи во последно време? Не ме сфаќај погрешно, I love it 🙂

  1. Фала ти 🙂 се трудам да ги вклопам старото и новото. А во оваа комбинација сѐ е винтиџ освен оксфордките 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s