80’s Reloaded

DSCN6601

Yes, I started wearing pants more often. And these leopard print pants became my summer favorite. Yesterday I talked about sheer blouses and I decided to pair my new favorite piece with this vintage pure silk sheer blouse that is just perfect for summer to create a homage outfit to the 80’s. And I always wanted to take photos at the Аnchor monument by Vardar in memory of the “Skopje” ship built in the capital and christened on September 20th and then sent to sail in the Adriatic Sea on September 22nd, 1948. After a coctail and coffee with coconut milk in Rainforest, my dear friend and artist Ivana started shooting and had so much fun doing it. Tell me how you feel about this 80’s inspired outfit!

DSCN6660

Да, почнав почесто да носам панталони. Овие панталони со леопард принт ми станаа омилени за летово. Вчера зборував за проѕирни кошули и одлучив моето ново омилено парче да го искомбинирам со оваа винтиџ свилена кошула што е совршена за во лето и да ја составам оваа комбинација во стилот на 80-тите. Исто така од секогаш сакав да се фотографирам кај споменикот Сидро покрај Вардар подигнат во спомен на бродот „Скопје“ изграден и крстен во главниот град на 20 септември, а потоа го пратиле да исплови во Јадранското Море на 22 септември, 1948 година. Откако се напивме по еден коктел и нескафе со кокосово млеко во Rainforest на кеј, со мојата драга пријателка и уметница Ивана почнавме со фотографирање што беше многу забавно. Кажете ми што мислите за оваа комбинација инспирирана од 80-тите!

DSCN6657 DSCN6588 DSCN6603 DSCN6607 DSCN6609 DSCN6622 DSCN6630 DSCN6631 DSCN6640 DSCN6650 DSCN6653

Silk blouse, leather bag: vintage; Necklace & Key ring: Trendi devojki; Pumps: Kitten (Office Shoes)

Свилена кошула, кожена ташна: винтиџ; Ланче & Прстен клуч: Trendi devojki; Чевли: Kitten (Office Shoes)

6 thoughts on “80’s Reloaded

 1. Edna od najdobrite kombinacii koi sum goi videla posledno. Mnogu sakam vakov model na pantaloni ama ne mozam da si najdam sovrsheni za mojata figura, ti si prekrasna i sekoe parce od kombinacijava sovrsheno ti prilega. 🙂
  I da sandalite, ako slucajno ti se zagubat baraj gi kaj mene, najpresovrsheni se 😀

 2. Е ова е твојот најдобар аутфит кој го имам видено до сега Александра. Навистина. 🙂
  Панталоните се апсолутно прекрасни, не ги ни дискутирам. Можам само да кажам дека на тебе и другата Александра ви завидувам што поседувате пар панталони со овој принт.
  Друга работа која ми се допаѓа е балансот направен помеѓу нив и белата блуза. Покрај впечатливиот принт комбинирањето едноставна еднобојна блуза е вистинскиот чекор.
  Сандалите се комплетно погодени. Од една страна преку бојата се неутрализира принтот, а од друга страна гломазниот модел пак го поврзувам со дивиот принт.

  Се на се, одлично искомбинирано. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s