Colour Eyeliner/Туш за очи во боја

ft_c35c26eab59811f1eed41e9c1e5c1d75

Summer heat isn’t helping much when it comes to make up. I tend to avoid all make up during the day, let my face breathe. All I put on is sunscreen cream, lip balm and maybe some mascara. Summer in all its colours and vibrance does allow us to play around, though. Heavy make up isn’t really a good choice for summer even for a night out, so all you have to do is accentuate your eyes. And what better way than a popping, bright, flashy, colour rich eyeliner? This trend is kicking in since spring but it’s in full bloom this summer. Neon colours are most striking and would be my first choice, but you can also go with standard yellow, red, blue, green, purple or orange. First make a smooth and even foundation, slightly accentuate your cheekbones and don’t forget: perfectly groomed eyebrows are in order. If you’re bold enough go crazy with the lipstick, too. One perfect line along the eyelashes and up is all it takes! 

(Macedonian translation in the end of the post)

1960s-makeup_large 7064010157_a6473cc3aa colour_eyeliner coloured-eyeliner detti tus pink eyeliner1 LAMB-blue-eyeliner tumblr_m3u0oiTM6k1r90hfso1_500

Летната горештина не ни помага многу кога станува збор за шминка. Се трудам да одбегнувам секаква шминка преку ден и да ја оставам кожата да лицето да дише. Користам само крем со заштитен фактор, балсам за усни и понекогаш малку маскара. тешката шминка и онака не е добар избор за во лето, дури и за вечерно излегување, па доволно е само да ги истакнете очите. А што е подобро од впечатлив, сјаен, раскошен туш во боја? Овој тренд почна уште пролетва, но ова лето вистински процвета. Неон нијансите се највпечатливи и се мојот прв избор, но може да одберете и стандардна жолта, црвена, сина, зелена, виолетова или портокалова боја. Најпрво ставете мазна изедначена основа на целото лице, нежно нагласете ги јаболчниците и не заборавајте: мора да имате совршено обликувани веѓи. Ако сте доволно храбри, слободно лудувајте и со изборот на кармин. Сè што треба е една совршена линија долж трепките и нагоре!

4 thoughts on “Colour Eyeliner/Туш за очи во боја

  1. Zoltiot favorit mi e i planiram da go probam naskoro. Imam sin ama poveke mi se dopagja kako stoi na lugje so zeleni i kafeni oci. 🙂

  2. Одлично склопен текст Александра, особено за љубителите на шминка како мене. 🙂

    Летото ми е одличен период да си играм со тушот за очи и до сега дефинитивно најдобар е ајлајнерот на KIKO. Го носев на себе тиркизниот и кога објавував. 🙂 Ако отпатуваш не заборавај да се подновиш со еден. Имам приметено дека ставиш зелено-тиркизно моливче, барем на моден викенд, а тие имаат прекрасен избор на бои. 🙂

  3. Mi vmetna prekrasna idea vo mozokov so zoltava boja i tus….ce napravam kombinacija i mislam ubavo ce izgleda…ce ja poglednesh ..toa ce bide blagodarenie na tebe :* ….inace mn mi se dopagaat tvoive postovi ,samo nastavi…na nekoj nacin mi davas hrabrost zatoa sto ne sum mn po neonski boi …no ce probam 😀

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s