Vintage Finds: This is a Woman’s World

IMG_1809

It’s been a wonderful week. Lots of giveaways, new friends, exciting events, old friends, positive energy, changes, smiles, music, photos, poetry and vintage clothes. I know I promised to show off my new necklaces, but I didn’t like the photos I made, so you’ll have to wait a bit longer. This is a very dear outfit for me, firstly because I wore it to the International Woman’s Day event I told you earlier about and secondly, because it’s almost all vintage. The skirt is from the 70’s, my boyfriend’s mom wore it, the shirt is my mom’s from the 60’s and the vest is from a friend’s aunt, probably from the 70’s, too. I like the colours and the boho vibe to it. It’s a super comfortable outfit and I was more than happy to complete it with the bag I got at the bazaar organized at the event. The printing is by Ultra Design Shop, and I am wearing the giveaway necklace by Design and berries. I found a new vintage treasure and I cant wait to show you all the goodies 🙂

IMG_1807 417633_10200712586474631_846871893_n 556776_10200700103763451_1800823524_n IMG_1802 IMG_1806

http://www.youtube.com/watch?v=_wEi2aYmdNU

25 thoughts on “Vintage Finds: This is a Woman’s World

 1. Јас сум љубител на vintage-от и ова што го гледам презентирано од твоја страна е за чиста 10ка! Се си е на место и глава до пети, дури и бојата на сликите, се во духот на vintage 🙂 Кошулата преубава!
  Поздрав

  1. Фала ти за посетата и убавите зборови 🙂 Мило ми е што има винтиџ вљубеници.

 2. Одлични фотографии, ефектот баш оди со облеката.
  Здолништето е прекрасно =)
  Јас би ја сменила чантата, со некоја мала, од друг материјал.

  1. Ами јас си носев друга ташничка, ама оваа тазе од таму си ја купив, па да се испофалам 🙂
   Фала :*

 3. Многу ми се допаѓа што си имаш стил и упорно се држиш до него, затоа што во тоа што веруваш секогаш изгледа прекрасно. Браво, секоја почит

  1. Благодарам. Многу ми е мило кога добивам вака искрени коментари од колешките блогерки 🙂

 4. The skirt and vest are some pretty kick ass thrift finds. 😀 ❤ I wish I could wear cool hats, but my head is too big. =\ Oh and I figured out why so few of my comments were being posted. WordPress doesn't like it when I add my web address to my comments, apparently. 😉 Problem solved. 😛

 5. Odlicno!!!!!!!!!!! Bash sakam vintage…dodushe koga ke razmislam-vo sekoj stil si se pronaogam…aj SKORO vo sekoj, stilov so bockive nikako ne go prifativ -tesko mi bese :))))

  1. И мене не ме фати стилот со боцките 🙂 Да беше на крај на 90-ти, може ќе се нафатев, ама тогаш имав бунтовнички стил хехе

 6. Александра, омилена си ми.
  Овој стил совршено ти прилега од секој аспект.

 7. Сега гледам дека повторно не ми се прикажал коментарот, па ајде повторно, не ми е проблем да те искоментирам уште многу пати 🙂
  Секоја чест како си го негуваш стилот! Од оваа комбинација, фаворит ми е суќната 🙂

 8. баш си упорна 🙂 фала ти за комплиментите. а во врска со коментирањето, открив што е: не го ставај линкот до твојот блог во коментарот, бидејќи кога внесуваш податоци за да го пратиш коментарот, таму го наведуваш блогот и потоа линк до твојот блог е името под кое коментираш. 🙂

 9. Одличен стајлинг.
  Сакам кога некој ја носи облеката, а не обратно. Ти го правиш тоа со душа. 🙂
  Шеширчето е одличен аксесоар во случајов. Ептен шик надополнување на аутфитот.
  Поздрав. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s